A Romani Design kiállítása a Hagyományok Házában
Élénk színek, erőteljes virágos minták, divatos formák. Összetéveszthetetlen a látvány, és akármerre járunk a világban, felismerhető. Arca ez egy ősi kultúrának, amely nemcsak a hovatartozást, de az öntudatot is jelzi. A Hagyományok Háza kiállításán láthatunk egy gyönyörű bemutatót, amely a Romani Design, a világ első roma divatstúdiója tehetségét dicséri. A márka környezettudatos a patchwork minták más termékek előállításakor keletkező anyagmaradékokból készülnek, egyedi és megismételhetetlen kombinációkban.
A vállalkozás 2010-ben jött létre azzal a céllal, hogy segítse a roma közösségek társadalmi és kulturális integrációját. Alapítói egy testvérpár, Varga Erika és Heléna, akik jómódú kereskedőcsaládba születtek Mátészalkán, ahol magukba szívhatták a tradicionális oláh cigány kultúrát. Tudásvágyuk és akaratuk erős volt, megküzdöttek tanulmányaikért, kivételes sorsukért. Erika érettségi után ötvös iparművész lett, Heléna pedig énekes, de mindig is felelősséget vállaltak közösségükért: tehetséggondozó programokkal, tanítással segítették és segítik a roma gyerekek épülését. Varga Erika tizenkét évig volt a Glinda roma gyermek és ifjúsági magazin főszerkesztője. Munkáját Európa Polgári díjjal, és Nemzetiségekért Díjjal is elismerték.
A Romani Divatstúdió azért jött létre – mondja Varga Erika -, hogy a roma viseleti kultúrára fölhívja a figyelmet, és a design nyelvén keresztük a beszéljen arról, hogy a roma közösségek is lépést szeretnének tartani a világgal, abban, amiben élnek. Ez tulajdonképpen presztízsépítés, a kultúránk a pozicionálásáról szól a divat és a design nyelvén nyelvén keresztül. Én tizennyolc éves korom óta dolgozom mentorációban és olyan projektekben amely a roma közösségek segítésén munkálkodik. Szerettem volna egy olyan saját projekteket, amelyben hatékonyan szólok mind a saját közösségemhez mind pedig a nem roma közösséghez. Hogy az elmúlt tizenkét-tizenhárom évben talpon maradtunk, azt bizonyítja, hogy a munkánkra nagy szükség van. El tudtuk érni azt a közönséget, akit szerettünk volna. Azokat a vizuális üzeneteket, amelyeket megfogalmazunk a ruháinkon keresztül, nagyra értékelik. Ezek eljutottak nemzetközi színterekre és ma már múzeumi gyűjteményekben is megtalálhatóak a Romai Design ruhadarabjai. Munkáink olyan múzeumi válogatásokba is bekerülnek, amelyek a kortárs ipar- és képzőművészet vagy formatervezési kiállításokról is szólnak. Büszkeségünk, hogy országimázs projektekbe is beválogatják kollekcióinkat.
A Hagyományok Házában tekinthető meg a Romani design fashion Art – aktivizmussal a tradícióért kiállítás., melyet augusztus 17-én nyitott meg Antalóczy Timea PhD a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem docense.
A kiállítás kurátora Czingel Szilvia a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetője.
Megtekinthető október 31-ig.
Józsa Ágnes