Az Első Magyar Látványtár kiállítása – Art9 Galéria
Az Első Magyar Látványtár anyagából kiállítások százait lehetne összeállítani.
Ezen a helyen is már a harmadik válogatást láthattuk. A Családkép kereszttel különös családtörténetet, amelyben a festőművész Horváth Erzsébet és a lánya, Tamás Noémi művei a családtagokat ábrázolják. Anya és lánya megfestették az édesanyát, a nagy- majd dédmamát, az unokát. A képek maguk is történetet mesélnek. Megismerhetjük Horváth Andrásnét, született Harsányi Jolán (Jucus) debreceni zongoratanárnő arcvonásait kislány és gyönyörű nő korából (ezeket a képeket nem a családtagok festették). A lánya és az unokája által készített képeken, a középkorú, majd már az életben megfáradt öregasszonyt láthatjuk. De megfestette Horváth Erzsébet az unokát, Halasi Áront nagymamai szeretettől átitatottan és aztán Áront, a fiút édesanyja is, aki már a durcás kamaszt is láttatja. Ez a kép a színörvények sora.
Az egész huszadik század megjelenik itt ezeken a festményeken. Egy-egy kép maga is történetet mesél. Négy generáció, amelyben ott a méltósággal elviselt sokféle megpróbáltatás. Horváth Erzsébet képein ott a mester, Szőnyi István hatása. Lánya, Tamás Noémi művei besorolhatatlanok, talán ezért nem is került ő be a kanonizált festők sorába. Az ő világa is a színeké. A szín is olyan nyelv mint a zene, mérték, arány, hangulat, amely mesélni tud. Itt is eldönthetetlen, hogy a történetek, kinek is a történetei, mert bennük a magunkét is belegondolhatjuk.
A festmények mellett Halasi Zoltán költő – Tamás Noémi férje – szövegeit olvashatjuk.
Az Első Magyar Látványtár kiállítását Díszelben a Nőábrázolások és ábrázoló nők címűt idén is megtekinthetjük a tavalyitól alig eltérő formában. A tematika nem változott, de tartalmas programokkal igyekeznek gazdagítani, újjávarázsolni a látnivalókat.
A Családkép kereszttel kiállítás kurátora az Első Magyar Látványtár meglapítója: Vörösváry Ákos.
A kiállítást Nyáry Krisztián irodalomtörténész, a Líra Könyv ZRT kreatív kiadó igazgatója nyitotta meg.
Art9 Galéria, IX., Ráday u. 47, megtekinthető március 12-ig