Oktatási Innovációs Díj
Az OTP Fáy Alapítvány célja a fiatalok jövőtudatos gondolkodásának, ezen belül kiemelten a pénzügyi kompetenciáiknak a fejlesztése.
Augusztus 15-ig meghosszabbították a jelentkezési határidőt. Továbbra is várja a pályázatokat a magyar nyelvű oktatás legnagyobb, országhatárokon is átívelő seregszemléje, a 20 millió forint összdíjazású OTP Fáy Oktatási Innovációs Díj.
Az eddig beérkezett pályázatok száma meghaladja a 220-at, a meghosszabbított határidő pedig lehetőséget biztosít a jelentkezésre mindazoknak, akik nem tudtak az eredeti leadási határidőre elkészülni pályázatukkal.
Rendkívül széles a benyújtható oktatási innovációk köre, és sokféle pályázattal van esély nyerni. Az arany, ezüst és bronz fokozattal, valamint a nagydíjjal járó pénzjutalom szabadon felhasználható, emellett a nyertesek szabadalmi, jogi, pénzügyi-befektetési és PR-kommunikációs támogatást is kapnak majd.
Jelentkezni kizárólag online, ezen a linken lehet: https://otpfaydij.hu/jelentkezes, olyan projektekkel, amelyekben a fejlesztés 2024. június 30-ig teljesen lezárult, és a megvalósítás is legalább részben megtörtént. Magyarországról és a határon túlról is várják a magyar tanítási nyelvű általános- és középiskolai oktatásban dolgozó szakemberek pályamunkáit.
Az OTP Fáy Oktatási Innovációs Díjat 2022-ben alapította Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgató-ja, az elismerést először 2023-ban adták át. A tavalyi nyertesek között egyaránt voltak pedagógusok és oktatásfejlesztéssel foglalkozó kutatócsoportok, valamint vállalkozások.
“Győri logopédusként számomra óriási elismerést jelentett, hogy arany minősítést kaptam a pályázatommal. Saját ötleteimre és sok éves szakmai kutatásra épül az a beszédterápiás módszertan, amellyel pályáztam. Kitartó munkával sikerült óriási eredményeket elérnünk a gyerekekkel, és erre mindannyian nagyon büszkék vagyunk” – mondja Csányi Csilla Zita, az “Érted? Zenélek!” nevű, komplex nyelvi terápiás módszer megalkotója, a tavalyi verseny kilenc díjazottjának egyike.
Az elismerés rangját és jelentőségét jól mutatja, hogy az átadás első évében, tavaly szintén arany fokozatot és nagydíjat nyert pályázat, a Redmenta Edutech Kft. mesterséges intelligencia-alapú tartalomkészítő alkalmazása 2024-ben első helyezést kapott egy rangos nemzetközi oktatási versenyen is: az „oktatás Oscar-díjaként” ismert brit Bett Awardson, az „AI alkalmazása az oktatásban” kategóriában. “Ez a díj lökést adott nekünk, hogy a nemzetközi mezőnyben is megmérettessük magunkat. Óriási öröm, hogy a magyar zsűri és a hazai felhasználók után külföldön is egyértelműen pozitív volt az oktatási platformunk fogadtatása” – mondja Visy Zoltán, a Redmenta ügyvezetője.
Az OTP Fáy Oktatási Innovációs díj célja megtalálni és népszerűsíteni azokat az oktatási módszereket, eszközöket vagy tananyagokat, amelyek fokozzák a tanulás és tanítás hatékonyságát, illetve elősegítik a 21. századi kompetenciák elsajátítását.
A díjak odaítéléséről öttagú zsűri dönt, amelynek tagjai: Dr. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa; Csányi Péter, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, a digitális divízió vezetője; Csejtei Ildikó, az OTP Fáy Alapítvány ügyvezetője; Dr. Érdi Péter számítógépes agykutató, a michigani Kalamazoo College professzora; valamint Polgár Judit nyolcszoros sakkolimpikon, minden idők legjobb női sakkozója.
***
Az OTP Fáy Oktatási Innovációs Díj a számok tükrében:
Alapítás éve: 2022
Első pályázati év és díjátadás: 2023
Pályázatok száma az első évben: 278
A pályázatra benyújtott oktatási innovációk típusa:
- személyes jelenlétre épülő (offline) oktatási módszerek és eszközök: 155
- digitális oktatási módszerek és eszközök: 64
- hibrid oktatási módszerek és eszközök: 59
Földrajzi megoszlás:
- Top 5 magyarországi vármegye, ahonnan pályázatok érkeztek: Csongrád-Csanád (22), Pest (19), Borsod-Abaúj-Zemplén (15), Győr-Moson-Sopron (9) és Szabolcs-Szatmár-Bereg (9).
- Határon túlról érkezett pályázatok: Románia (5), Ukrajna (2) és Szlovákia (1).
Információ a 2023 évi díjazottakról: https://otpfaydij.hu/dijazottak
A 2023. évi díjazottakról készült videók linkjei:
- Általános iskola alsó tagozat kategória
- arany fokozat: Csányi Csilla Zita – „Érted (?)zenélek”, beszéd- és nyelvfejlődési zavarokkal küzdő gyermekek rehabilitációját segítő, hang-és ritmusasszisztált komplex nyelvi terápiás módszer
- ezüst fokozat: SZTE Neveléstudományi Intézet, MTA-SZTE Digitális Tanulási Technikák Kutatócsoport – A hátránykompenzáció és iskolai sikeresség személyre szabott online fejlesztő eszközei
- bronz fokozat: Can Architects Studio Kft. – Bazalt Iskola a kültéri tanulási folyamatokért
- Általános iskola felső tagozat kategória
- arany fokozat: Mészáros Zsuzsanna (Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest) – „Dobj egy műalkotást!” program a tanulók vizuális kultúrájának élményalapú fejlesztéséért
- ezüst fokozat: Csóti Melinda és tanítványa, Kovács János – MateKIT matematikai oktatóprogram tanároknak és diákoknak
- bronz fokozat: Makerspace Központi Digitális Alkotóműhely – Maker’s Red Box alkotópedagógiai taneszközcsalád
- Középiskola kategória
- arany fokozat, valamint a 2023. évi OTP Fáy Oktatási Innovációs Nagydíj: Redmenta Edutech Kft. – Redmenta, AI alapú tartalomgenerátor diákoknak és tanároknak az aktív tanulásért és a változatos tananyagok és teszt-feladatsorok létrehozásáért
- ezüst fokozat: Herman Ottó Intézet és Multilearn Digitális Tartalomszolgáltató Kft. – „Szemelvények a modernizált agrárgazdaságból”, agrárszakképzési intézmények számára fejlesztett, 2D és 3D holografikus kiterjesztett valóság tartalmakkal kiegészített hibrid oktatóanyag
- bronz fokozat: Zsigó Zsolt Miklós (Bánki Donát Műszaki Középiskola, Nyíregyháza) – „Semmiből szertárt”, hazánkban nem, vagy alig ismert fizika-kísérletek és eszközök fejlesztését lehetővé tevő, kis költségvetésű, a diákok bevonásával működtetett program
- Különdíj: Versényi Anna – „KÉPesek”, kamaszokat segítő, a depressziót és az önsértést megelőző, a mentális egészség helyreállítására alapozott képességfejlesztő komplex tanulócsoport
Információ az Alapítványról
Az OTP Fáy Alapítvány célja a fiatalok jövőtudatos gondolkodásának, ezen belül kiemelten a pénzügyi kompetenciáiknak a fejlesztése. Pályaorientáció, fenntarthatóság, valamint a sikeres élethez fontos szociális kompetenciák területén is nyújt képzéseket általános és középiskolások, illetve fiatal felnőttek számára. 2021 novemberétől felnőttoktatási intézményként is működik.
Évente több mint 35.000 diák vesz részt ingyenes szemléletformáló képzésein, amelyek saját gyakorlatorientált módszertanra épülnek, és mind jelenléti tréningek formájában, mind digitális formában elérhetőek.
Az Alapítvány két korszerű, high-tech eszközökkel felszerelt Oktatási és Innovációs Központot is üzemeltet Budapesten, illetve Nyíregyházán. Edukációs programjai, termékei számos hazai és nemzetközi elismerésben részesültek.