Oscar-gála 2022
Nagy meglepetésként a CODA vihette haza a legjobb filmnek járó Oscar-díjat egy botrányokkal és kellemetlen pillanatokkal tűzdelt, csetlő-botló éjszakán. Számunkra mégis a legfontosabb eredmény a műsor egyik reklámszünetében született, amikor is Sipos Zsuzsanna átvette a legjobb díszlettervezésért járó szobrocskáját a Dűnéért.
Az Oscar-történetének legalacsonyabb nézettségű műsorát követően az Amerikai Filmakadémia úgy döntött, visszatér hagyományaihoz és megannyi ceremóniamester nélkül töltött év után ismét műsorvezetőkkel (ezúttal Tiffany Haddish, Any Schumer és Wanda Sykes női humorista trió) és ismét a Los Angeles-i Dolby Színházban tartja meg a 2022-es Oscar-gálát.
Nem mintha ez bármit tudott volna változtatni az anakronisztikus élményen, ami már egy jó ideje minden ceremóniát áthat.
Mint egy botoxszal feltöltött, évtizedekkel fénykora után is a rivaldafénybe tolakodó kihunyt hollywoodi csillag, az idei Oscar-gála leginkább a ceremoniális díjátadók műfajának idejétmúltságát tudta érzékeltetni. Erre az érzésre erősítettek rá az olyan frissen beemelt show-elemek, mint a Twitteren megszavaztatott top 5-ös közönségfilmekből összeállított listák (melyek minden alkalommal kellemetlenül lógtak ki a műsorból), de ékes példája ennek az ukrajnai háború esetlen, lábjegyzetszerű említése, ami legfeljebb egy négyzet kötelező kipipálásával ért fel.
Mégsem mondhatni, hogy teljesen érdem és esemény nélkül telt az idei év legnagyobb filmes díjátadója. A siketnéma közösségnek jutó rivaldafény a mindhárom jelölését, köztük a legjobb filmnek járót, Oscar-díjra váltó CODA stábja által vitán felül az est legértékesebb eseménye volt.
Említésre érdemes még az amerikai filmes hagyományok tisztelete, amit idén Francis Ford Coppola első Keresztapa-filmjének 50-éves jubileumáról való megemlékezés jelentett, a rendező mellett Al Pacino és Robert De Niro szereplésével. De egy nosztalgialöket erejére megjelent a Ponyvaregény stábja is (Uma Thurman, Samuel L. Jackson, John Travolta), hogy lejtsenek egy twist viadalt, majd felfedjék, mi is rejlik abban a bizonyos aktatáskában: a legjobb férfi főszereplőnek járó díj, amit Will Smith érdemelt ki.
Mégis messze nem ez volt a Richard király című filmbe Vanessa és Venus Williams édesapját alakító színész legemlékezetesebb pillanata az este. Ez az érdem rögtön historikussá öregedő felképelésének jár, amit Chris Rock humorista kapott tőle egy kevéssé ízléses vicc után. Aki valamilyen okból esetleg még nem látta a jelenetet, amiről messze többen beszélnek, mint magáról a ceremóniáról, az itt tudja bepótolni cenzúra nélkül.
A lényeg mégis Sipos Zsuzsanna Oscar-díja, aki az éjszaka legtöbb trófeáját bezsebelő Dűne díszlettervezéséért, jóvoltából pedig egy magyar köszönöm is elhangozhatott a Dolby Theater termében.
Következzen a kínos hallgatásokban, hosszú reklámszünetekben és méltatlanul emlékezetes pillanatokban gazdag, aggastyánkorba lépő 94. Oscar-gála nyerteseinek a listája.
2022 Oscar díjazottai:
Legjobb film
Coda
Legjobb rendező
Jane Campion (A kutya karmai közt)
Legjobb férfi főszereplő
Will Smith (Richard király)
Legjobb női főszereplő
Jessica Chastain (Tammy Faye szemei)
Legjobb férfi mellékszereplő
Troy Kotsur (Coda)
Legjobb női mellékszereplő
Ariana DeBose (West Side Story) GYŐZTES
Legjobb adaptált forgatókönyv
Sian Heder (Coda)
Legjobb eredeti forgatókönyv
Kenneth Branagh (Belfast)
Legjobb animációs film
Encanto (Disney)
Legjobb animációs rövidfilm
The Windshield Wiper
Legjobb élőszereplős rövidfilm
The Long Goodbye
Legjobb operatőri munka
Dűne
Legjobb jelmeztervezés
Szörnyella
Legjobb dokumentumfilm
Summer of Soul
Legjobb rövid dokumentumfilm
The Queen of Basketball
Legjobb vágás
Dűne
Legjobb nemzetközi film
Vezess helyettem
Legjobb smink
Tammy Faye szemei
Legjobb eredeti filmzene
Dűne
Legjobb eredeti dal
Nincs idő meghalni (“No Time to Die”)
Legjobb produkciós dizájn
Dűne (Patrice Vermette, Sipos Zsuzsanna)
Legjobb hang
Dűne
Legjobb vizuális effektusok
Dűne
https://www.youtube.com/watch?v=guSQNZLznWo
Oscar-hír a Magyar Filmadatbázison