A Salzburgi Ünnepi Játékok CD-felvételeiből
Sokszorossá hatványozza a nagymúltú fesztivál történeti jelentőségű előadásainak élményét a „Festspieldokumente” hang- illetve hang és képanyagainak rendszeres közzététele. Jelen idejűvé válik a múlt megannyi eseménye, eredményesen feszegetve a tér-idő korlátait. Szerencsére a válogatás egyidejűleg több szempont figyelembevételével történik. S miként a németben differenciált fajtái vannak a múlt időnek, a publikációk is egyaránt merítenek a közel- és régmúlt emlékezetes programjaiból.
A Salzburgi Ünnepi Játékok a hagyományainak megőrzésén (és továbbörökítésén) túl mindig is figyelt az „idők szavára”. Nem feladva színvonalát és korábbi koncepcióit, alkalmazkodott a mindenkori jelen bővülő és szűkülő lehetőségeihez. A 21. századra bebizonyosodott a koprodukciós vállalkozások eredményessége, és meghozta eredményeit az a sok ötlet is, amellyel a fiatalabb (alkotó, előadó, avagy közönség) generációkat szólították meg.
Szakmai szempontból egyedülálló a Nestlé támogatásával 2010-ben életre hívott karmesterverseny. Az Ifjú Karmesterek Díját Herbert von Karajan emlékére alapították, akit muzsikus körökben szívesen tartanak a város második leghíresebb szülöttének. A 21 és 35 év között meghatározott korhatár széles réteget szólított meg. A jelentkezőknek kép- és hanganyagot kell beküldeni, a zsűri nyolc versenyzőt választ, akik az ünnepi játékok idején a Camerata Salzburggal rendszeresen próbálják a megadott versenyműsort. A folytatás: közülük hármat választ ki a zsűri, akik egy hétvégén egy-egy nyilvános koncerten szerepelnek. Az értékes fődíjhoz további lehetőségek társultak, többek között a következő nyáron az Ünnepi Játékok műsorába illesztett koncert a díjnyertes vezényletével – Amelyet CD-felvételen is közzétesznek! A Young Conductors Award sikertörténete így tehát CD-felvételek sorozatával is követhető.
A 2018-as év különösen emlékezetes a magyar zenebarátoknak: magyar nyertest hirdetett a zsűri, Káli Gábor személyében. Akkor is nagy boldogság volt ez, ha a zeneakadémiai tanulmányait követően Berlinben fejezte be karmesteri tanulmányait, és pályakezdőként külföldön tette meg első lépéseit. Mert közben rendre fellépett hazai zenekarainkkal is, sőt, az Operaházban is bemutatkozott.
Kettős „haszon”: a rangos nemzetközi karmesterversenynek (és az ugyanabban az évben, közvetlenül előtte megnyert Hong Kong-i Nemzetközi Karmesterversenynek) köszönhetően sokan megtanulták (idehaza és külföldön) a nevét, így fokozott érdeklődésre számíthatott a közönség részéről – s nem kevésbé a felkéréseket illetően! És a magyar karmester-siker talán vitamin-injekcióul szolgált a magyar zenei (alkotó és előadóművész) élet iránti nemzetközi figyelmet illetően is.
Káli Gábor 2018. augusztus 3-i versenyműsorán Bartók, Mozart, Philipp Glass és Haydn egy-egy műve szerepelt. 2019. augusztus 3-án a Felsenreitschule adott otthont a díjnyertes koncertjének, amelynek felvétele 2021-ben jelent meg. Az ORF Vienna Radio Symphony (a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekara) élén Andrè Schuen szólójával Gustav Mahler Egy vándorlegény dalai című zenekari dalciklusát vezényelte, valamint Antonín Dvořák legnépszerűbb szimfóniáját („Újvilág”, Op. 95).
Hallgatom a felvételt, pótolva a 2019-es koncertélményt, és próbálom „bevarázsolni” az egykori koncert atmoszféráját. Megkönnyíti, hogy számos alkalommal lehettem részese koncert- illetve operaelőadásnak a Felsenreitschule különleges helyszínén. CD-játszó (és dinamika) függvénye, hogy mennyire „jönnek át” a leghalkabb rezdülések, bármely hangszer(csoport) által megszólaltatva. (Hadd emlékeztessek arra a sokak által átélt/átélhető élményre, amit a Bécsből közvetített – évről-évre, szinte szertartásosan végighallgatott – Újévi hangversenyen tapasztalunk: látjuk a timpanit, figyeljük a játékos mozdulatát, és együtt-lélegezve a kezdő gesztussal, „halljuk” a füllel szinte követhetetlenül halk, leheletfinom hangzást is.) Talán csak az ilyen, az együtt-lélegzés tempóját felvevő gesztus lehetősége hiányzik a CD hallgatásakor. Hamar ráhangolódunk tempóra, karakterekre – és csak hálásak lehetünk az előadóknak, amiért a hallgató által (is) ideálisnak érzett tempókat választottak.
Végigélhetjük a dalok érzelmi hullámzásait, közben „jut idő” a zenekari anyagban való gyönyörködésre is (a játékosok maguk is aktív-teremtő részesei lehettek a folyamatnak, melynek során hangszínek villódzása mélyítette el a kifejezést). A felvételt hallgatva, már-már tudatosnak tűnt a dallam-kíséret viszonylatokban a melódiák intenzív kiemelése. Az Újvilág-szimfónia esetében a ciklus felépítésére érdemes figyelni: epikusnak hatott a nyitótétel, közismert gyönyörködtető dallamával lírai szigetet képezett a második, majd dinamizmussal telt meg a harmadik – hogy a finálé elemi erejű fokozásként hasson.
2020-ban örömmel olvashattuk, hogy a centenáriumi Salzburgi Ünnepi Játékokat a világjárvány sem tudta legyőzni – ha kevesebb helyszínen, kevesebb programmal, de mégiscsak megtartásra került (eltérően a többi nagy európai zenei fesztiváltól). A centenárium jó alkalmat kínált a karmesterverseny „átnevezéséhez”: Herbert von Karajan Young Conductors Award – ezt a nevet viseli azóta a rangos díj, amely a 2021 óta kétévente kerül kiosztásra. A 2021-es verseny nyertese a brit Joel Sandelson lett, akinek díjnyertes koncertjére 2022. augusztus 18-án került sor a Felsenreitschuléban. A Fesztiváldokumentumok sorozatában 2023-ban jelent meg vezényletével Rahmanyinov 2. szimfóniája. Az eredeti („teljes”) verzió, a maga egyórás terjedelmében. Hallgatása során megszűnik az időérzék – az előadást dicséri, hogy egyetlen pillanatra sem tűnik hosszadalmasnak. Az idén harmincadik életévét betöltő Sandelson karmesteri tanulmányai előtt és mellett gordonkaművészként tevékenykedett (zenekari szólistaként is, nemzetközi pódiumokon), ez is hozzájárulhat a vonósszólamok dinamikai és hangszínbeli összhangzása iránti érzékenységéhez. Irányításával a szimfónia legemlékezetesebb élményét a III., Allegro vivace tétel jelentette.
E CD megjelenésének évében, 2023-ban újabb nyertessel gyarapodott a Herbert von Karajan Young Conductors Award, a dél-koreai Hankyeol Yoon személyében, akinek az ORF Radio-Symphonieorchester Wiennel idén augusztus 10-i koncertje lesz a karmesterverseny-sorozat következő korongja (melynek érdekessége, hogy a dirigens zeneszerzőként is bemutatkozik, új művének ősbemutatójával).
Koncertek és élő felvételeket rögzítő CD-k sorozatával különböző hatósugarú közönség-köröket juttat napjaink (sőt, holnapjaink) előadóművészetének figyelemreméltó alakjaival kapcsolatos élményekhez a Salzburger Festspiele.