Debütált a MEYBAHAR első nagylemeze
A görög szantúr játékos, Marilia Pilti és Kopcsik Márton hegedűs duójából létrejött MEYBAHAR nagylemezének témája, az élet nehézségeinek legyőzése.
Első bemutatkozó albumuk, az Abyss (Fonó, 2019) világszintű elismerést hozott. A nemzetközi Balkan World Music Charts is a legjobb világzenei albumok között tartotta számon. Idén elkészült első nagylemezük, a Meybahar is.
Meybahar
Kopcsik Márton, a zenekar egyik alapítója úgy véli ez egy fontos mérföldkő az életükben. A lemez sok-sok évnyi kemény munkájukat foglalja össze. Az évek során mindannyian sokat változtak és a közös alkotás során még inkább összecsiszolódtak egymással. Marilia Pilti, a zenekar másik alapítója szerint: “A zenélés olyan, mint a főzés. Mikor inspirálva érezzük magunkat más kultúrák zenéivel, az nekünk pont olyan, mint a különböző fűszerek a konyhánkban, egészen izgalmas új ízek, dimenziók nyílhatnak meg. De a lényeg, hogy végül rátalálj a saját receptedre!”
A nagylemezen tíz szám hallható, hagyományos görög népzenei átdolgozások és saját szerzemények egyaránt. Az egyedi és jellegzetes akusztikát a görög ’santouri’ (szantúri, a magyar cimbalom rokona), a hegedű, az ütőhangszerek, a görög és a magyar nyelven több szólamban énekelt dalok adják.
Dalok
A csapat bátran és bravúrosan kísérletezik a különböző zenei hagyományok és kultúrák elemeinek vegyítésével. Ékes példája ennek az Adama me to teri sou (A szeretted mellett) című dal, melyet a görög előadó és dalszerző párossal, Martha Mavroidival, és Giorgos Ventouris-szal írtak közösen. Az együtt hömpölygő szantúri, a bőgő, Martha csodálatos énekhangja és a különböző görög szigetek esküvői énekeiből válogatott sorok teszik igazán teljessé ezt a közös alkotást.
Hasonló zenei világot teremt a lemez előfutára is, mely a Kasos szigetéről származó népi ballada hősének, Afousis-nak a ma is aktuális és tragikus történetét meséli el.
A dalok egy része Görögország északi és szárazföldi vidékeinek hagyományait, szertartásait idézik, de fellelhetőek a krétai közös élmények hatásai is. Az átdolgozásokon túl több saját szerzemény is helyet kapott az albumban, mint például Marilia Pilti Skia (Árnyék) vagy Kopcsik Márton Ne nézz a szemembe című művei.
Az album online elérhető több szolgáltatónál és hamarosan fizikai hanghordozóként is kapható lesz a Fonó webboltjában. További információk és érdekességek a Fonó honlapján: www.fono.hu