Nyitókoncertek szeptember 26-án és 27-én
Világklasszis szólisták, a zenei iránti közös szenvedély, felfedezések és újrafelfedezések
A magyar zene meghatározó darabjai alkotják a gerincét a zenekar szeptember 26-i és 27-i nyitókoncertjeinek: Bartók ikonikus Táncszvitje, Brácsaversenyének különleges átirata és Liszt legnépszerűbb szimfonikus költeménye, a Les Préludes mellett Dohányi páratlanul humoros és virtuóz Gyermekdal-variációi is megszólalnak a Zeneakadémia Nagytermében. A magyar műveket követően a klasszikus zene egyik legnagyobb energiákat megmozgató, zenekari színekben leggazdagabb darabja, Berlioz Fantasztikus szimfóniája zárja a koncerteket. Szólistaként a Dohnányi-műben a nemzetközi zenei figyelem középpontjában álló Fejérvári Zoltán csatlakozik a zenekarhoz, míg Bartók versenyművében Fenyő Lászlót hallhatják, aki a Pablo Casals Gordonkaversenyen aratott győzelme óta állandó vendége a legjelentősebb koncerttermeknek.
- szeptember 26. csütörtök 19.30 / Volumenek
Zeneakadémia
BARTÓK: Táncszvit, BB 86
DOHNÁNYI: Változatok egy gyermekdalra, op. 25
– szünet –
BERLIOZ: Fantasztikus szimfónia, op. 14
Közreműködik: Fejérvári Zoltán zongora
Concerto Budapest
Vezényel: Keller András
Epizódok egy művész életéből – ez Berlioz 1830-ban bemutatott Fantasztikus szimfóniájának alcíme, melynek szellemében e koncert fantáziacíme is lehetne akár: epizódok három művész életéből. Az 1923-ban, a Buda, Pest és Óbuda egyesítésének félévszázados jubileumát megünneplő koncertre szánt Bartók-mű, a Táncszvit elsőre bizony közömbös és értetlen fogadtatásra talált, s egyúttal le is árnyékolta az ugyanekkor bemutatott Psalmus Hungaricus rögvest elsöprő sikere. Dohnányi Ernő ellenben élete egyik legnagyobb diadalát aratta, méghozzá zeneszerzőként és zongoristaként egyaránt, amikor 1914. február 17-én, Berlinben útjára indította máig legnépszerűbb művét, a Gyermekdal-variációkat, amelynek középpontjában a számunkra Hull a pelyhes kezdettel ismerős, ám eredendően francia dalocska áll. A zenei humor és a virtuozitás talán legnagyszerűbb közös példáját e koncerten a legutóbb a Montreáli Nemzetközi Zongoraversenyen győzedelmeskedő Fejérvári Zoltán szólójával hallhatja majd a közönség. „E franciában egy egész Beethoven rejtőzik, de azért kötnivaló bolond. Nekem nagyon tetszett minden” – írta Berliozról a Fantasztikus szimfónia párizsi ősbemutatóját meghallgató német romantikus, Ludwig Börne, s ezt az ítéletet talán maga a komponista is elfogadta volna.
- szeptember 27. péntek 19.30
Zeneakadémia
Nyitókoncert Fenyő Lászlóval – Liszt, Bartók, Berlioz
LISZT: Les Préludes – szimfonikus költemény, S. 97
BARTÓK: Brácsaverseny, BB 128 (Serly Tibor átirata csellóra és zenekarra)
– szünet –
BERLIOZ: Fantasztikus szimfónia, op. 14
Közreműködik: Fenyő László cselló
Concerto Budapest
Vezényel: Keller András
A koncert nyitószáma, Liszt Ferenc Les Préludes című szimfonikus költeménye 1854-ben, Weimarban hangzott el először hangversenyen, s ma már a II. rapszódia után talán a zeneszerző életművének legismertebb és legnépszerűbb darabja. „Nagy örömömre szolgál, hogy közölhetem Önnel: a Brácsaverseny vázlatai elkészültek, így most már csak a partitúrát kell elkészíteni, amely már csak puszta mechanikai munka – mondhatjuk. Ha semmi nem jön közbe, akkor 5–6 héten belül kész vagyok…” Így írt 1945 augusztusában Bartók Béla a tőle versenyművet rendelő William Primrose-nak, ám a derűlátás tragikusan indokolatlannak bizonyult. A Brácsaverseny végül Serly Tibor jóvoltából nyert befejezést, és ugyancsak ő készítette el a magánszólam csellóváltozatát is, amelyet ezúttal a Nemzetközi Pablo Casals Gordonkaverseny 2004-es megnyerése óta a világot járó mélyvonós büszkeségünk, Fenyő László szólójával hallhat majd a közönség. Végül ez a péntek este még egy boszorkányszombatot, s persze éppígy egy bált is ígér Berlioz Fantasztikus szimfóniájának megszólaltatása révén.
Részletes információk és jegyvásárlás: www.concertobudapest.hu