Nyolc új bemutatóval készül a Budaörsi Latinovits Színház

|

Kovalik Balázs, Zsótér Sándor, Keresztes Tamás és Alföldi Róbert rendezés a 2025/26-os évadban

A Budaörsi Latinovits Színház a 2025/26-os évadban nyolc új bemutatóval várja közönségét, négy nagyszínpadi és négy gyermek- és ifjúsági előadással ezúttal is a sokszínűségre törekszik. A műsortervben klasszikus drámák, filmadaptáció, vígopera, abszurd humorú előadás és érzékenyítő gyerekszínházi produkciók is helyet kaptak. A társulat ősztől egy új taggal, Nagypál Gáborral bővül.

Alföldi Róbert és Zsótér Sándor

Az évad bemutatóit május 9-én délután idén először egy nyilvános sajtóeseményen hirdették meg. A nyolc rendező közül hatan – Alföldi Róbert, a színházat és a beszélgetést vezető Berzsenyi Bellaagh Ádám, Cseri Hanna, Keresztes Tamás, Szőts Orsi és Zsótér Sándorszemélyesen, külföldi elfoglaltságaik miatt ketten – Kovalik Balázs és Nyári Ádám – pedig online kapcsolással számoltak be arról, mit rendeznek a következő évadban a Budaörsön. Az évadhirdető sajtóeseményen részt vett a város polgármestere, a színház bemutatóit rendszeresen látogató, sőt, Alföldi Róbert egy korábbi rendezésében még statisztaszerepet is vállaló Wittinghoff Tamás is

Az évad szeptember 20-án indul egy magyarországi ősbemutatóval: Petra Wüllenweber A láthatáron című darabját Németh Nikolett dramaturg adaptálja és Berzsenyi Bellaagh Ádám rendezi a Városi Ifjúsági Klub színpadára. A történet egy kisfiú és Alzheimer-kórral élő nagyapja kapcsolatán keresztül mutatja meg, milyen mély szeretet és fájdalom járhat együtt ezzel az élethelyzettel, nem csupán a beteg, hanem az egész család számára. A drámát eredetileg 2009-ben mutatták be a saarbrückeni Theater Überzwergben, 2010-ben pedig jelölték a rangos, német nyelvű gyerekdarabokat elismerő Mülheimer KinderStückePreis díjra.

Október 3-án kerül sor Békés Pál A Félőlény című mesedarabjának premierjére, amelyet Nyári Ádám, a Freeszfe-n végzett fiatal rendező állít színpadra, aki nem ismeretlen a budaörsi közönség előtt, hiszen Az arab éjszaka című előadása az évadban több alkalommal is látható volt vendégjátékként a Városi Ifjúsági Klubban, azonban most dolgozik először Nyári a színházban. Az általa színpadra állított A Félőlény hősei erdei lények, akik játékkal, olvasással és finom teák szürcsölésével mulatják az időt barátjuk, egy igazi mesemondó társaságában. Az erdőt azonban egyszer csak rémisztő szörnyek lepik el, és a mesemondó lakatra zárja odúja ajtaját. Világot vándorló pajtása, Csatang, amikor meglátja, hogy a mesemondóból milyen szomorú Félőlény lett, különös megoldással áll elő: változzon ő is szörnnyé.

A nagyszínpad első bemutatója október 11-én lesz: Jacques Offenbach és Victorien Sardou közös munkája alapján készül A Répakirály című vígopera, amely magyar nyelven először kerül színpadra. A politikai szatírát Kovalik Balázs rendezi, a szövegkönyvet Ari-Nagy Barbarával, a zenei adaptációt pedig Furák Péterrel közösen készítik. A Répakirály XXIV. Fridolin bukásától indul. Hogy ki jön a helyére? Egy sárgarépa a veteményesből, egy szimpla gyökér, aki magát répakirálynak nevezi, és akit, ki tudja, miért, rögvest mindenki istenít. A varázsoperettbe ágyazott politikai szatírát 1872-ben mutatták be Párizsban.

December 20-án, az ünnepi időszak előtt kerül színre Pedro Almodóvar Mindent anyámról című filmjének színpadi változata, Zsótér Sándor rendezésében. A Mindent anyámról egy elgondolkodtató történet arról, hogy „ha az ember szeret valakit, akkor semmi szükség arra a szóra, hogy sajnálom”. Zsótér Sándor nagy budaörsi visszatérésében Takács Katalin, Spolarics Andrea és Bohoczki Sára alakítják majd a női főszerepeket.

Szőts Orsolya és Cseri Hanna

A Vacok 2. munkacímű új babaszínházi előadás 2026 februárjában kerül bemutatásra. A Szőts Orsi rendező és Németh Nikolett dramaturg által közösen jegyzett produkció egy szépen gondozott kertbe kalauzolja el a legkisebbeket és szüleiket, ahol egy titokzatos, föld alatti látogató jelenik meg éjjelente. A fura idegen minden reggelre feltúrja a sok munkával rendben tartott ágyásokat, titokzatos földhalmokat hagy maga után, és főleg éjszaka közlekedik. Az előadás – akárcsak elődje, a Vacok – a 6 hónapos és 3 éves kor közötti gyerekeket szólítja meg.

2026 tavaszán Cseri Hanna rendezi meg saját darabját, amelynek főszereplője egy zárkózott, iskolai közösségből kiszoruló tizenhárom éves lány. Lili mesterséges intelligencia-alapú robotot hoz létre, amely az egyetlen valódi barátjává válik. A kapcsolat elmélyül, miközben a környezet egyre aggasztóbbnak látja Lili elszigetelődését. A történet érzékenyen közelít az identitáskeresés, a magány és a digitális világ kérdéseihez.

Két klasszikussal zárul az évad a Budaörsi Latinovits Színházban. Márciusban Csehov Ványa bácsiját mutatják be Keresztes Tamás rendezésében, Bíró Bence dramaturgiájával. A címszerepet Alföldi Róbert játssza, a darabban pedig Csehov klasszikus komédiája tárul a közönség elé. Unalmas és untató emberek gyűlnek itt össze, akik egymást és önmagukat is halálosan unják. Isznak, sírnak, panaszkodnak, és unalmukban kínozzák egymást. Szeretnének még szeretni, de már nem megy. Olyan emberek ők, akiknek sehogy se jó. Megöregedtek, elkedvetlenedtek és reményvesztettek. Mintha hajótöröttek lennének egy történelemből kiszakadt lakatlan szigeten. De még élnek, mert élni kell, és tűrnek, mert tűrni kell. Csehov 130 évvel ezelőtt írt darabja komédia. Esendő szereplőinek nyomorúsága egyszerre szívfacsaró és fájdalmasan vicces.

Keresztes Tamás

Az évadot április 25-én Shakespeare Julius Caesar-ja zárja Alföldi Róbert rendezésében. 2014-ben, amikor először rendezte a darabot, azt nyilatkozta, hogy „ez a dráma a jövőről szól. Arról, hogy legyen jövőnk. És nem mindegy, hogy milyen, és hogyan születik”. A történelmi dráma ezúttal is aktuális kérdéseket feszeget. Történik ugyanis, hogy Caesar épp hatalma csúcsán van, a római nép isteníti, ám félő, hogy egyeduralomra tör. A vészjósló jelek ellenére megjelenik a Szenátusban, ahol az összeesküvők ledöfik – és ezzel polgárháborús helyzetbe sodorják a birodalmat. Julius Caesar szerepében a tervek szerint az egyik legismertebb hazai férfiszínészt láthatják majd a nézők.

A Budaörsi Latinovits Színház tizennégy fős társulata – Bohoczki Sára, Böröndi Bence, Bregyán Péter, Chován Gábor, Fröhlich Kristóf, Hartai Petra, Ilyés Róbert, Juhász Vince, Koós Boglárka, Mertz Tibor, Sas Zoltán Spolarics Andrea, Szőts Orsi és Takács Katalin – a 2025/26-ös évadban egy új taggal egészül ki: Nagypál Gábor (Az igazság gyertyái) csatlakozik a csapathoz.

CÍMKÉK: