Életének 90. évében elhunyt Mécs Károly
Mécs Károly Kossuth-nagydíjas, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet művésze, érdemes és kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Halálával, február 26-án, ismét egy legenda távozott.
Mécs Károly 1961-ben végzett a Színművészeti Főiskolán, utána Szegedre szerződött, majd pár év múlva a Thália Színházban és az Arizona Színházban játszott. 1993-ban a Művész Színház, 1996-tól a Thália Társaság tagja volt. Több alkalommal rendezett Budaörsön, a Latinovits Színház jogelődjében a Budaörsi Játékszínben (Rodostó, A zsoltáros és a zsoldos, 2003), meghívott művészként pedig országszerte számtalan színházban játszott és alkotott, a teljesség igénye nélkül; a Nemzeti Színházban, a Karinthy Színházban, az Operaházban, a Szentendrei Teátrumban, a Szolnoki Szigligeti Színházban, a Katona József Színházban, a Vígszínházban.
Emlékezetes alakítást nyújtott Shaw Candidájában Marchbanks (Katona József Színház, Várkonyi Zoltán, 1959) szerepében, Görgeyként Illyés Gyula Fáklyalángjában (Thália Színház, Kazimir Károly, 1983), az Ők tudják, mi a szerelem című előadásban Berlioz szerepében (Budaörsi Latinovits Színház, Frigyesi András, 2014), vagy Ottavioként a Vígszínház A kertész kutyája című előadásában (Ács János, 2006.)
Nemzetközi szinten elismert művész volt, német és francia nyelven is játszott, a Deutsche Bühne Ungarnban számos karaktert formált meg és Bécsben is egy évadon át főszerepekben láthatta a nagyérdemű.
Színházi munkái mellett, több mint 70 filmben dolgozott, a magyar film és televízió meghatározó alakja volt. Olyan legendás alkotásokban láthattuk őt, mint A kőszívű ember fiai (Várkonyi Zoltán 1965), a 80 huszár (Sára Sándor, 1978), a Két emelet boldogság (Herskó János, 1960), az Esős vasárnap (Keleti Márton, 1962), az Élve vagy halva (Rényi Tamás 1980), az Októberi vasárnap (Kovács András, 1979), vagy A Noszty fiú esete Tóth Marival (Gertler Viktor, 1960). Szinkronszínészként Paul Newman magyar hangja mellett számos narráció köthető a nevéhez.
Művészi pályafutását megannyi rangos elismeréssel jutalmazták. 1970-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, majd 1977-ben érdemes művész lett. 1995-ben elnyerte a Kazinczy-díjat, egy évvel később pedig megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét. 2002-ben kiváló művész címet kapott. 2013-ban munkásságát Kossuth-díjjal ismerték el, ugyanebben az évben Budapest díszpolgárává avatták, és beválasztották a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagjai közé. 2016-ban megkapta a Nemzet Művésze díjat.
2021-ben művészi életművéért elnyerte a Kossuth-nagydíjat, amelyet kimagasló színházi és filmes alakításaiért, valamint generációkra ható művészi munkásságáért ítéltek oda. Ebben az évben vehette át a Magyar Filmakadémia Egyesület életműdíját is.
Mécs Károly távozásával a magyar színház- és filmművészet egyik kiváló alakját veszítettük el. Eleganciája, kifinomult játékstílusa és karizmatikus jelenléte generációk számára meghatározó élményt nyújtott. Művészete tovább él filmjeiben, színházi emlékeinkben és mindazok szívében, akiket megérintett játékával. Emlékét tisztelettel és szeretettel őrizzük.