Kell a MASZK – THEALTER fesztivál 2021

|

A harmincegyedik

Sokak számára örömteli hír volt, mikor hivatalosan is bejelentették, hogy a financiális támogatással kapcsolatos viszontagságokon felülkerekedve a MASZK egyesület 2021-ben, immár 31. alkalommal is megrendezheti Szegeden a THEALTER nemzetközi színházi fesztivált.

Csókos asszony lovagjai, Kosztolányi Dezső Színház

A programsorozatra július 30. és augusztus 7. között került sor. A fesztivál fő helyszíne ezúttal is a Régi Zsinagóga transzcendens atmoszférát idéző épülete volt, ezen kívül azonban még 7 másik ismert szegedi játszóhely is otthont adott a meghívott előadásoknak.

A fesztivál közönsége minden évben várva várja, hogy ezen az egy héten maratoni jelleggel lehetősége nyíljon magába szívni a sok színházi élményt, amit a napi 3-4 előadás biztosít is. A darabok között a nézők rendszerint egyik helyszínről a másikra vándorolnak, ami különleges és egyedi közösségi élményt ad.

De hogyan is kezdődött idén a THEALTER… Ezúttal egy, mondhatni, „bónusz” program, vagyis egy színháztudományi konferencia vezette fel a programsorozatot. Június 29-én délután, az ún. „nulladik napon” a Szegedi Tudományegyetem hallgatói tartottak előadásokat olyan neves alkotók, mint Ladányi Andrea, Pintér Béla, Horváth Csaba vagy a k2 Színház munkásságáról, akik a THEALTER eddigi élete során is számos alkalommal arattak sikereket. A szervezők fontosnak ítélték, hogy több generáció hangot kapjon a konferencián, így nyílt és izgalmas kommunikáció alakulhatott ki a témákat érintő aktuális kérdéseket illetően. A következő napon a színháztudomány szakterületén jártas oktatóké, professzoroké volt a főszerep, akik többnyire a magyar színház művészetközvetítő szerepének jelentőségét, formáit, illetve a független színházakat közvetlenül érintő témákat ismertették. A konferencia teljes előadásanyaga elérhető a MASZK egyesület YouTube csatornáján.

A THEALTER fesztivált méltán emlegetjük az ország legnépszerűbb és egyik legfontosabb színházi eseménysorozataként, hiszen a négy fal közül kilépő színházi formák megtapasztalása és a profi szervezés mellett olyan páratlan műfaji sokszínűséget kínál, amit nehéz felülmúlni. Bábelőadás, tragikomédia, ifjúsági előadás, abszurd színmű, kortárstánc, rendhagyó operettgála, ritualisztikus produkció és még sok minden más is egyaránt megtalálható a programok listáján. Az ember tehát kedvére szemezgethet belőle, de a fesztiválhangulat örvényében sokszor még erre sincs szükség, mert mindenhez megjön a kedvünk.

A számos visszatérő sikeres művész és előadás mellett ezúttal feltűnően sok ősbemutatóra került sor a THEALTER fesztiválon, ilyen volt többek közt Csábi Anna Minden negyedik című rendezése, a Rosencrantz és Guildenstern halott a k2 Színház produkciójában, A ProTest – Út a forradalomhoz című színházi társasjáték, és Márkfi Márk színházi rendezőként írt szakdolgozata alapján TELIK – egy óra az életedből című önadaptációs előadása, amely izgalmas kísérletet tesz a „szakdolgozat-színházi” forma életre keltésére.

Az idei program egyik kuriózuma a Dinnyeköztársaság címet viselő piaci stand és installáció volt, ami a magyar-német művészeti kollaboráció eredményeként született meg. Az előadás úgy mesél a dinnyetermelés és értékesítés kihívásairól, hogy az alkotók a békési dinnyetermelőkkel együtt dolgozva, az ő személyes történeteiken keresztül vezetnek be a témába. Az autentikus kivitelezést szem előtt tartva a produkció helyszíne a Mars téri piac volt, ahol két napon át egy különleges, a dinnyeárusítást művészeti installációval és közösségi programokkal ötvöző stand várta az oda látogatókat.

Protest

A fesztivál különleges kísérőprogramjaként a nézők egyénileg részt vehettek Böröcz Judit és Pálinkás Bence György A kis olvasztótégely című hangsétáján, amelynek anyagát a THEALTER honlapján mp3 formátumban ingyenesen elérhetővé tették. A hangjáték kevéssé ismert 19. századi történeteket dolgoz fel, amelyek megjelenítik a nacionalizmus mai és múltbéli rétegeit.

A THEALTER fesztivál fontos szerepét abban is láthatjuk, hogy lehetőséget ad a határon túli magyar színházaknak is, hogy előadásaikat a hazai közönségnek is bemutathassák. A szabadkai Kosztolányi Dezső Színház alkotócsapata idén három színművel készült a THEALTERre: a Dogville, A Csókos Asszony Lovagjai és A három nővér című előadásaik magyar bemutatójával, míg a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem az Ahogy tetszik című Shakespeare-feldolgozást hozta el. A fesztivál teljes programsorozata pedig a Nagyváradi Szigligeti Színház társulatának A tigris című színdarabjával zárult.

CÍMKÉK: