Lovass Ágnes: Súgókönyv
Mindegy, hogy a színlap melyik rovatában van a neved, szereplő vagy súgó, dramaturg vagy rendező, látványtervező vagy zeneszerző – együtt születik meg az, amit színháznak hívunk.
Lovass Ági fogalom.
Ezt nem én találom ki, ezt a színészektől szoktam hallani.
Színházi ember – hogy ez mit jelent, azt csak azt tudja, aki színházban dolgozik.
Biztosan ilyenek a jó munkahelyek, hogy mindnyájan egyek vagyunk – de jó színházat nem is lehet másképp csinálni.
Mindegy, hogy a színlap melyik rovatában van a neved, szereplő vagy súgó, dramaturg vagy rendező, látványtervező vagy zeneszerző – együtt születik meg az, amit színháznak hívunk.
És Lovass Ági ezt tudja.
Ízig-vérig színházi ember.
Az egyszerűség kedvéért mondják rá, hogy súgó.
Pedig hivatalosan is volt már mindenféle, kellékes, rendezőasszisztens, ügyelő stb. stb.
Talán mégis azért van első helyen súgóként számon tartva, mert egyrészt papíron ez a beosztása, másrészt rengetegszer segít színészbarátainak szöveget tanulni (mert bár a laikusok nem tudják, de ez a súgó legfőbb dolga) – függetlenül attól, hogy formálisan éppen egy intézményben dolgoznak-e.
Mert Lovass Ági fogalom.
Bár ő maga saját magára bizonyára nem így gondol.
Ő csak végzi a dolgát.
És közben perfektül tud színházul.
Ezért is környékezték meg már sokszor, hogy foglalja össze, mit jelent perfektül tudni színházul.
Próbált ellenállni – aztán megadta magát.
Első lépésként elkezdte tanítani a színművészeti egyetemen, majd többek bíztatására, hozzálátott afféle tankönyv megírásához.
Ez lett a Súgókönyv.
Persze, Lovass Ági sem lenne Lovass Ági, ha szabályos, tárgyilagos súgó-tankönyvet írt volna.
Már az alcímmel is sejteti – Titkok a kulisszák mögül –, hogy többről van szó.
Bár remek a tagolása, jól áttekinthető, praktikus és kipróbált tanácsokkal vezeti a szakma rejtelmeibe a kíváncsiakat, az olvasópróbától a bemutatóig, sőt, még azon is túl, de közben számtalan történettel, anekdotával tűzdeli meg a száraz „tananyagot”. Mint a jó tanár, aki nemcsak a szűken vett megtanulandókat mondja, hanem igyekszik a figyelmet is ébren tartani a témához kapcsolódó kitérőivel. Vagy mint egy mai Mikszáth, aki úgy magyaráz, mintha egy baráti társaságban lenne, meg-megszakítva személyes emlékekkel, epizódokkal a „kötelező haladás irányát”. Ki gondolná, például, hogy manapság a súgónak kell kitalálnia, hogy hol üljön az előadás alatt. Mert valamikor ott volt a színpad szélén a súgólyuk, ahonnan mindent láthatott, és őt is mindenki hallhatta – a közönségen kívül. De hol üljön most? Sokszor a súgónak a díszlettervezővel kell konzultálnia, hogy legyen helye. Mint például a Nemzeti Színház A fösvény arénaszerű színpadán csak úgy volt esélye súgóként jelen lenni, ha elvállalta Harpagon cselédjének szerepét is, hogy ha bármi gikszer van, jelmezben beszaladhasson segíteni. (Végül erre sosem volt szükség – de ha mégis?…)
Az is összerakható a Súgókönyvből, hogy a szakmának vannak tanulható és tanulhatatlan fogásai. Tanulható pl. hogy hogyan nézzen ki a súgópéldány, a próbafolyamat különböző szakaszaiban milyen feladatok vannak, hányra érkezzen a súgó a próbára stb. De nem tanulható, hogyan vegye észre, hogy a színész csak hatásszünetet tart vagy tényleg elakadt, mikor szóljon a szövegtévesztésért stb. Mindennek a „beblifázásában” segít a könyv tipográfiája is. A fontos szabályok vastag betűvel szedve, mint amikor valaki tanulás közben aláhúzza a lényeget. Mindaz, amit csak megérezni lehet egy reménybeli súgónak, keretes szövegben olvasható – ezek többnyire színháztörténetileg is izgalmas anekdoták, olyan szereplőkkel, mint Udvaros Dorottya, Kulka János vagy épp a nemrég eltávozott Tompos Kátya, aki még az SZFE „súgóóráján” is vállalkozott Lovass Áginak arra, hogy együtt szemléltessék, hogyan lehet zenés előadásban súgni.
A kötetet különös gonddal válogatott képanyag is gazdagítja, melynek egy része a szerző felvételei, sajátos súgói szemszögből.
A Súgókönyv végére érve eszünkbe ötlik, mitől tananyag mindez – és hogy marad meg mégis az élvezet? Tananyag ez vagy szórakoztató irodalom? Szakkönyv vagy bulvár? Színház vagy valami más?
Nem kell választani! Minden mindez egyszerre.
Mert Lovass Ági fogalom.
Ahogy mostantól a Súgókönyv is az.
Lovass Ágnes: Súgókönyv – Titkok a kulisszák mögül
Európa Kiadó, Budapest, 2023.