Eötvös Péter operája Budapesten

|

CAFe Budapest, 2019. október 4-20.

Budapesten is színpadra kerül Eötvös Péter operája, az Angyalok Amerikában, a Neue Oper Wien és a fesztivál közös produkciója. 17 nap a kortárs művészet legizgalmasabb alkotóival és alkotásaival; premierekkel, lakásszínházi előadásokkal várja nézőit a 28. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál.

Eötvös Péter         Fotó: Csibi Szilvia, Müpa

A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál – korábban Budapesti Őszi Fesztivál – az elmúlt 28 évben a térség legfontosabb kortárs művészeti eseménysorozatává vált. Olyan pezsgő, különleges és sokszínű városfesztivállá, amely együtt gondolkodik Budapest legmeghatározóbb kulturális intézményeivel, és rendhagyó, meglepő helyszíneken, sokszor a város színpaddá, játéktérré alakuló közterein mutatja be a hazai és nemzetközi kulturális színtér legizgalmasabb, leginspirálóbb alkotóit, figyelemre méltó új kezdeményezéseit és legfrissebb alkotásait.

Kael Csaba, a Müpa vezérigazgatója         Fotó: Posztos János

„A fesztiválnév mozaikszó: CAFe, azaz Contemporary Arts Festival Budapest. Fontos számunkra, hogy megmutassuk és hangsúlyozzuk, milyen progresszív, olykor provokatív, izgalmas és dinamikus művészeti közegről beszélünk. A kortárs művészet a jelenünk művészete, korunk esszenciája, olyan, akár egy különleges időkapszula, üzenet a mának és a jövőnek, és annál vonzóbb, minél inkább forrása életünk szellemi pezsgésének. A legnagyobb ereje talán éppen ez: a kortárs alkotók képesek új megvilágításba helyezni mindazt, amit a világról tudunk, érzünk. A fesztivál küldetése, hogy teret adjon mindehhez, és Budapest egyre nagyszerűbb tér” – mondta Káel Csaba, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál operatív testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója.

„A kortárs művészet abból építkezik, ami itt, most, velünk történik. Nem tekinthetünk el a környezettől, amelyben élünk, és amely a világtörténelem során talán még sosem változott ilyen sebességgel, mint manapság. Egyszerre félelmetes és lenyűgöző e változás tanújának és alkotó kortársának lenni” – fogalmazott Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője, az operatív testület tagja.

Bán Teodóra                 Fotó: Posztos János

Eötvös Péter és a Neue Oper Wien, a Klangforum Wien, a RIAS Kammerchor és az Amadinda Ütőegyüttes, Omer Klein, Sidi Larbi Cherkaoui, a FAMILIE FLÖZ, Olivier Grossetête, Art Market Budapest, Mini-Fesztivál és Budapest Ritmo – mindez a 28. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon.  A régió egyik legfontosabb összművészeti eseménysorozata 2019. október 4. és 20. között várja a kortárs művészet rajongóit. A fesztivál folyamatosan bővülő programjaira a jegyértékesítés június 5-én indul.

Zenei csemegék, különleges és rendhagyó produkciók követik majd egymást a fesztiválon. Budapesten is színpadra kerül Eötvös Péter operája, az Angyalok Amerikában, a Neue Oper Wien és a fesztivál közös produkciója. A rendező Matthias Oldag, a karmesteri pulpituson pedig magát a szerzőt, az idén 75 éves mestert, Eötvös Pétert köszönthetjük.

RIAS Kammerchor         Fotó: Matthias Heyde

A RIAS Kammerchor a világ egyik legjobb énekkara, legyen szó régizenéről vagy kortárs kóruskompozíciókról: az Amadinda Ütőegyüttessel közös budapesti koncertjük igazi ínyencségnek ígérkezik, az est karmestere James Wood lesz. A Klangforum Wien többek között két kiváló, fiatal magyar szerző, Bella Máté és Tornyai Péter műveit is megszólaltatja majd, Weinberg gazdag életművéből pedig Linus Roth hegedűművész, Danjulo Ishizaka csellista és José Gallardo zongoraművész ad ízelítőt a Zeneakadémián. A frissen alakult olasz–magyar együttes, a Modern Musici Aquincum kivételes kortárs repertoárral, többek között Eötvös Péter kompozícióival érkezik, Bach Goldberg-variációk című műve szaxofon-harmonika átiratban csendül fel a Duo Aliadának köszönhetően a Három Hollóban, Omer Klein világhírű jazztriója pedig a BMC-ben varázsolja el a közönséget.

Dr. Nest című előadásával, (rém)álomszerű képeivel és jellegzetes, fanyar humorával tér vissza Budapestre a groteszk és gyönyörű maszkok társulata, a FAMILIE FLÖZ. Sidi Larbi Cherkaoui, a kortárs táncélet ikonikus alkotója Nomad című koreográfiáját hozza el a fesztiválra. A mű a sivatagi dűnék világát idézi. Az előadás zenéjét a világhírű elektronikus zenei formáció, a Basement Jaxx művésze, Felix Buxton jegyzi. A megújuló Trafó Kortárs Művészetek Háza lesz a helyszíne a kortárs tánc, a hiphop és a street dance műfajának szentelt (D)OPEN Your Move minifesztiválnak is: benne nemzetközi workshop, concept battle, több előadás, köztük egy ősbemutató.

Art Market Budapest         Fotó: Posztos János

A hamisítatlan „fesztivál a fesztiválban” hangulat idén sem maradhat el. Október első hétvégéjén jön a régió legnagyobb világzenei fesztiválja, a Hangvetővel közösen életre hívott Budapest Ritmo, olyan kiváló fellépőkkel, mint a 20. születésnapját a fesztiválon ünneplő Romano Drom, Boban Marković fia és zenekara, a Marko Marković Brass Band, valamint Dresch Mihály, Borbély Mihály és a Kroke trió.

A hazai zeneszerzés legfrissebb eredményeiből a négy koncertet felvonultató Mini-Fesztivál ad inspiráló kóstolót, a képzőművészet iránt érdeklődőknek az Art Market Budapest, a kortárs irodalom szerelmeseinek az őszi Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár ígér felejthetetlen programokat.

A CAFe-élményhez szervesen hozzátartozik, hogy a város utcáin-terein is meglepő alkotásokkal találkozhat a közönség, sőt, részt vehet azok létrehozásában is. A francia Olivier Grossetête a köztéri és közösségi művészet egyik legeredetibb egyénisége, monumentális kartonépületeit öt kontinens közel 200 városában építette már fel milliónyi önkéntes aktív közreműködésével. A művész 2019 őszén végre Budapesten épít. Egy ikonikus épület kartonmását és az építményen dolgozó emberekből közösséget.

Ritmo KROKE         Fotó: Jacek Dylag

A KÉK azaz a  Kortárs Építészeti Központban a The Reasons Offsite című kiállításon 3D-modellek és VR-szemüvegek segítségével ismerkedhetünk a moduláris építészettel, a Telep Galéria Fiktív vonalak című csoportos kiállítása pedig a funkciójukat vesztett határátkelők épületeitől a szimbolikus és társadalmi törésvonalakig vizsgálja mindazt, amit a határokról gondolunk.

Fotó: Posztos János

2019-ben először rendhagyó lakásszínházi előadásokkal, lakáskoncertekkel egészül ki a fesztivál programja, és idén július 15-ig várja a magával ragadó budapesti történeteket a 100 szóban Budapest pályázat.

www.cafebudapestfest.hu

CÍMKÉK: