Valódi hamisítvány: A hamisítás története

|

A brüsszeli Európai Történelem Háza utazókiállítása Budapesten

Új kiállítás nyílik a Centrális Galériában a Valódi hamisítvány: A hamisítás története címmel. Az utazókiállítás, amely a brüsszeli Európai Történelem Házából indult, Thesszaloniki és Szófia után Budapestre érkezik, 2024. november 19. és 2025. február 16. között ingyenesen látogatható a Centrális Galériában.

Egyesült Királyság, 1946, Vizuális megtévesztés

Vizuális megtévesztés, a Királyi Légierő (Royal Air Force) által készített oktatófilm. – Egyesült Királyság, 1946.
Imperial War Museums, Egyesült Királyság

A hamisítás és megtévesztés eszközét az évszázadok során – háborúkban, a politikában, a gazdaságban és az emberi tevékenység egyéb területein – kitalálóik saját céljaik elérésére használták. Ezek a gondosan felépített konstrukciók féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében rejtik el a tényeket. Ahhoz, hogy az igazsághoz eljussunk, követnünk kell a fonalat a labirintus közepéig, útközben felfedve és leleplezve az összes hazugságot.

Lemgo, 1642Stadtarchiv Lemgo, Németország

Ismeretlen szerző feljegyzése, amelyben David Welman gyógyszerészt boszorkánysággal vádolják, valamint azt állítják róla, hogy vérfarkas. – Németország, 1642. 
Stadtarchiv Lemgo, Németország

A kiállításon időrendi sorrendben hat nagy témakörbe sorolva több mint száz műtárgy látható szerte Európából. Mindegyik egy-egy csalás lenyűgöző történetét mesél el: köztük a történelmi feljegyzésekből kitörölt római császárok, középkori szentek átírt életrajzai, meg nem történt utazásokról szóló történetek, vagy a második világháborúban a szövetségesek által bevetett álhadsereg. A kiállításnak részei olyan, történelmünk szempontjából kritikus jelentőségű dokumentumok is, mint Konstantin adománylevele vagy a levelek, amelyeket Dreyfus megvádolásához használtak. A kiállítás utolsó, Az igazság utáni világ korszaka? című fejezete játékokkal és videókkal felszerelt interaktív tér, ahol a látogatók „tényellenőrökké” válhatnak, eldönthetik, hogy mit tesznek közzé és mit cenzúráznak. Egy innovatív „szűrőbuboréknak” a segítségével felfedezhetik, hogyan működik a közösségi média, ami rámutat, hogy érzelmeink és személyes meggyőződéseink mekkora hatással vannak arra, hogyan akarjuk érteni, vagy épp szándékosan félreérteni a világot.

Római Birodalom, i. sz. 211–217Európai Történelem Háza, Brüsszel, Caracalla, Geta

Caracallát és Getát ábrázoló érme, az utóbbit jobb oldalról kitörölték, a Damnatio Memoriae gyakorlatát követve – Római Birodalom, i. sz. 211–217.
Európai Történelem Háza, Brüsszel

A kiállításhoz kapcsolódik egy oktatási program, amelyben középiskolás és egyetemista diákok számára szerepelnek workshopok. A 12–23 éves korosztály számára kialakított foglalkozások azt vizsgálják, tények, technikák és érzelmek vegyítésével hogyan befolyásolták világnézetünket egykor és ma. A diákok a program során megismerik a médiamanipuláció összetettségét, miközben olyan kritikai készségeiket fejlesztik, amelyek szükségesek a napjaink információs útvesztőjében való eligazodáshoz.

Az álhírek és a poszt-igazság korszakában ez a kiállítás nemcsak a történelmi hamisításokat mutatja be, hanem rávilágít a média világának jelenkori kihívásaira is, segítve a látogatókat az információk kritikus értelmezésében.

Kurátorok: Simina Badica, Joanna Urbanek
Az utazó kiállítás projektmenedzsere: Raluca Neamu

További információk a megnyitóról és a kiállításról.

CÍMKÉK: