Folk Fashion – Divat a folklór – Kiállítás a Hagyományok Házában
Időtálló a magyar népművészet és a divat kapcsolata. Ezt követhetjük végig a XX. század elejétől napjainkig ezen a kiállításon. A bemutató középpontjában a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gazdag textilkollekciói, valamint magángyűjtők és múzeumok ruhái és személyes történetei állnak.
Közel százötven ruhát, kiegészítőt és egyéb tárgyat vonultatnak fel, amelyek hitelesen tanúskodnak a népművészet és a divattörténet folyamatos kölcsönhatásáról.
Milyen fürdőruhában pompázott a kifutón Naomi Campbell és Claudia Schiffer? Hát Lea Gottlieb (született Sajószentpéter, 1918- Tel-Avív 2012) -tervezte matyó és kalocsai mintás darabokban. A márkanév: Gottex. A Gottex (a cég neve a Gottlieb és a textil szavak kompinációja) világmárka lett, nyolcvan országba szállított, s az ügyfeleik között megtalálható volt Lady Diana walesi hercegné, Zsófia spanyol királyné, Elisabeth Taylor. Lea Gottlieb fürdőruhakollekciója most először látható Európában, s az izraeli Holon Design Múzeum bocsátotta rendelkezésünkre.
De látható itt a MALÉV légikisasszonyainak magyar motívumos egyenruhája, Sebestyén Márta fellépő ruhája, amelyet az angol királynő előtt viselt a Buckingham palotában és a londoni olimpia kalotaszegi motívumokkal díszített formaruhái is.
A népművészet mindig is ott volt a divattervezésben, csak koronként más és más hangsúllyal. A XIX. század végén a vasút elterjedése, a polgárosodás hozta magával, hogy a falusi lányok megismerték a városi kultúrát és azt a divatot kezdték követni. Megkezdődött a kivetkőzés – ez nem egy időben következik be az ötveves-hatvanas években – folyamata, amikoris egyre többen hagyják el a népviseletet és csak szórványban, kuriózumként (pl. Kazár) marad meg az ország eldugott pontjain.
A Hagyományok Háza előző kiállítása a Női lélek népi formák már boncolgatta ezt a kérdést. Most az ötvenes-hatvanas évektől a jelenig láthatunk izgalmas tervezői darabokat Magyar Népi Iparművészeti Múzeum anyagából kiegészülve magán és közgyűjteményi tárgyakkal. Zoob Kati és Tomcsányi Dóra munkái mellett többféle alkotói attitűd is jelen van. Ilyen Galánfiné Schmidt Teréz, a szombathelyi Képtártól kapták kölcsön Mészáros Éva ruháit, de meg kell említeni Stumf Imrét és Fontányi Gabriellát is a kortárs alkotók közül. A ruhák mellett sokféle papucs táska, ékszer, vagyis népművészeti ihletésű ékszer is szerepel a bemutatón.
Lea Gottlieb mellett még egy nemzetközi hírnevet szerzett alkotó is szerepel a kiállításon, Kárász Marika (Budapest 1898 – Dabbury, 1960), aki Amerikában futott be karriert. Ő volt az, aki, a magyar népi elemeket a modern amerikai stílussal ötvözte. Hímzett kárpitjait több mint ötven múzeumban és galériában állították ki. Nagy határú könyvet is írt a témában és a House Beautiful című lap kézimunka-szerkesztője is volt.
A Folk Fashion – Divat a folklor kiállítás a divattervezés és a népművészet egymásra való át- meg áthatását mutatja be, hitelesen tanúskodik a folyamatosságról. Nemcsak bepillantást nyerhetünk a munkáikban ezzel foglalkozó alkotók világába, hanem képet is kapunk a hagyomány és modernitás harmóniájáról.
A kiállítás kurátora dr. Czingel Szilvia.
Megtekinthető a Hagyományok Házában (Budapest, I. Corvin tér 8) október 30-ig.