Lendületben a Fonóban

|

A Fitos Dezső Társulat kiállítása  Éder Vera fotóival a Fonóban

Az ország legfiatalabb hivatásos néptáncegyüttese három éve talált otthonra a harminc éves Fonóban. Ezt egy kiállítással ünnepelték. A belépőt Éder Vera fekete-fehér fényképei fogadják.  

Portrék sora, a táncosoké, mindegyik  arc más és más csak a tekintetek izzása a közös. Fiatal, komorabb vagy bújkálós mosolyú lány- és fiúarcok, s hogy a foglalkozásuk is jobban kitűnjön, táncírás szegélyezi a képkereteket. Ez egyszerre különleges és személyes is, mindenféleképpen olyan, amely érzelmileg is telíti a látványt.

A nagy múltú együttes repertoárja sokszínű és gazdag és  fellépéseiket sok-sok helyszínen láthattuk. Csobod Eszter grafikusművész elrendezésében plakátok és CD-borítók sora. Ars poétikájuk, hogy a hitelességre törekszenek, hűek a hagyományokhoz, „ A mozdulatnak ugyanis láttatnia kell azt a régről jövő erőt, amely minden táncművészeti ág alapja. Hiszünk a néptánc kortárs művészeti megmutatkozásában. Hisszük, hogy erejével, természetességével megszólítja a ma emberét!”

A gazdag repertoárjukból csak érzékeltetésként: Garcia Lorca  Bernarda Alba háza művének ötletéből Kocsis Enikő készített gyönyörű koreográfiát, a Tündérhinta a négy éves korig szól a legkisebbeknek, a Tántorgók a hazát elhagyók tiszteletét mutatja,  A Legyetek szerencsések a cigányfolklór gazdagságát  idézi, a Kamaszok a  tizenéves korosztályt szólítja meg, Az Irgalom Arany János balladáira született, s hosszú még a sor.

A pajtában Laskovity Ervin  egész alakos nagy méretű fotóiból láthatunk  többet, s érdekesség ehhez, hogy a táncosok mindegyike választott egy színes kendőt , amely a kedvenc illatát őrzi , így  többféle érzékszerv, tapintás és szaglás által is  érzékelhetjük magát a személyiségét.

Érdekesség, hogy a mennyezetről is népviseletbe öltöztetett porcelánbabák sora függeszkedik. A viseletek mindegyike más és más előadást idéz. Szabó Judit és Winkler Bori, az együttes viseletszabói készítették  nagy-nagy műgonddal a gyönyörű bemutatót, a  valóságos ruhák picinyített  mását.

A látogatónak nemcsak oldalra és  felfelé, de lefelé is érdemes nézni. Az UNESCO felvette a szellemi örökségek listájára a csárdást.  Amíg a büfében az ételre vagy az italra várna a csárdás szőnyeg jelzései alapján kipróbálhatják a tánclépéseket is.

Lendületben, Fitos Dezső Társulat kiállítása a Fonóban.

CÍMKÉK: