Legendás helyszín

|

Gizella Malom Átrium Galéria

„Ez egy csodálatos művészeti tér”

Szurcsik József, Magyari Balázs, Boros Péter, Kelecsényi Kristóf, Kállai Katalin, Balogh Máté András, Kordos Szabolcs

A város csodákat és különlegességeket rejt. Szeptember 17-én urbanisztikai kalandra invitálták az érdeklőket a történelmi Gizella Malom – amely műemléképület egykoron az ország egyik legnagyobb malma volt, s amelyben most loftlakások vannak – átriumába. Balogh Máté András, az Art is Business elnöke, Boros Péter ingatlantulajdonos, a galéria egyik mecénása, Kállai Katalin író, a galéria vezetője, Kelecsényi Kristóf építészettörténész és Kordos Szabolcs, az Egy város titkai könyvsorozat szerzője beszélgettek arról, hogy olyan mikrokezdeményezések, mint a Malom Átrium Galéria milyen módon hatnak a város és a közösségek életére, az épületre, és az ott élők viszonyára.

Egy Város titkai – Budapesti legendák, legendás budapestiek (Huszár Dávid fotóival, 21. század kiadó) címen Kordos Szabolcs már a harmadik kötetét jelenteti meg, s ebben megelevenedik a Gizella Malom története is.

Kordos Szabolcs: Mindegyik kötetben harminc helyszín szerepel, s mindegyiknek különös története van. Amikor elmegyünk egy ház előtt, nem gondolunk arra, hogy milyen izgalmas sztorik lappanganak a falakon belül. Itt, ebben az épületben találkozik egy történeti, egy ipari és egy emberi-művészeti szál. Mesél nekünk arról, hogy milyen módon alakult ki Budapest ezen részén a malomipar és a malom-sor. Mesél egy mágnásról, Krausz Mayerről, aki ezt a malmot fölépítette és az ő családjáról, mesél Gizelláról, aki a malom névadója volt és Krausz Mayer fiának a felesége.  Ezenkívül pedig megmutatkozik az is, hogy mennyire jól lehet használni ma is egy ipari épületet, mennyire igényesen és tartalmasan kaphat egy második életet.

Itt, a falak között nagyszerű loftlakásokat találunk, amelyek igazi otthont adnak. Arról is mesél, ha összefog egy közösség, akkor mennyire nívós környezetet tudnak teremteni maguknak. A Malom Átrium Galéria nemcsak egy közösségi tér, egy helyszín, hanem olyan, amely az épület értékét és az itt lakók életnívóját is emeli.

A Gizella Malom Átrium Galéria vezetője, Kállai Katalin író:

Ez egy csodálatos művészeti tér, a falak a huszonkilenc, háromszor hat méteres elkülönített felülettel szinte követelik, hogy képek legyenek rajta. Érdekesség, hogy a galéria szabadtéri, amelyet a négyszárnyú épület teljesen körbezár: ide beesik az eső, beesik a hó, beáramlik a meleg.  Talán másnak is eszébe jutott volna, hogy a falakra festmények, szekkók kerüljenek; igazi műalkotások. Nyilvánvaló, hogy a művészettörténet nagy művei is beszélnek hozzánk, de leginkább mégiscsak a kortárs művészet szólít meg bennünket, ő józanít ki, hogy lássuk meg, mi is van körülöttünk.

A kortárs művészetet kell helyzetbe hoznunk. Ezek a képek az örökkévalóságnak készülnek. Huszonkilenc keretből eddig tizenhat telt meg. A legnagyobb dolog pedig az, hogy a galériát a tulajdonosi réteg tartja fönn és finanszírozza, a költségei a közös költség részei.

Kiket szólítottak meg e különleges feladattal?

Először is magunk számára kellett megfogalmaznunk, hogy mit is szeretnénk, mert az alkotások örökre itt maradnak. Nem lehet kihagyni ebből a munkából Szurcsik József Munkácsy-díjas érdemes művészt, festőművészt, performert, aki az első évtől kurátorként fölvállalta ezt a galériát. Az ő művészi tekintélye, kapcsolatai, kedvessége sokat nyomott a latban.  Szép lassan, már több mint a feléig megtölthettük ezt a galériát Munkácsy- és Ferenczy-díjas képzőművészek, képzőművészeti egyetemen kiírt pályázati résztvevők, a street art művészeinek, fiataloknak és középgenerációs alkotóknak a műveivel.  Hogy kinek, melyik műve kerül ide, azt pályázat dönti el. Kérünk két-három tervet, amelyek közül az épület anyagi kondícióiért felelős számviteli bizottság választ. Baksai József Glatz Oszkár- Munkácsy- és Príma díjas festő és grafikusművész alkotása lesz a következő mű, amelyik a falra kerül. Baksai József művéről már megszületett a döntés, csak kedvező időjárásra várunk.

A Gizella Malom az ART7-en
A Gizella Malom az ARTISBUSINESS oldalán

CÍMKÉK: