Feltakarás

|

Géczi János kiállítása a Műcsarnokban

S az általa ihletett Forte-előadás

Géczi János és Horváth Csaba

Géczi János dekollázsai valamiféle óriásplakátok, több rétegben fölragasztott, átfestett foszladozó felületek, amelyek a kifosztottság, a tehetetlenség érzését sugallják. Még az  a se-kék, amely a legtöbb nagy méretű felületet uralja, az is a talajtalanság bizonytalansága. A kéknek a távlatot kellene jelentenie, de most ez van: a zavaros és a kilátástalan. Gézi János  József Attila-díjas író, egyetemi oktató (élettudomány-, művelődés-, nevelés- szimbólumtörténet és antropológia), docens, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, aki Artisjus (2017), József Attila- (2011), Baumgarten- (2022)-díjas, aki képzőművész is. Eszköze az óriásplakát, amely hétköznapjaink mindennapi látványrésze, amelyen meg szeretnének szólítani bennünket.  Géczi tudja, érzi, a szó kevés. Ezért tépked,  kollázsoz és óriásplakátoz.

Kiállításához a Műcsarnokban különleges élmény társult. Horváth Csaba – nem először itt – még 2011-ben Milorad Krstic: Ruben Brandt a gyűjtő című alkotásainak történetét formálta mozgásba, – s most Géczi verseivel tette ugyanezt. Földeáki  Nóra és Krisztik Csaba adták elő a verseket a képek előtt, azokat háttérként-közegként kezelve. Eszközük:  képek a falon és két szék, amelyek egymáshoz is viszonyulnak a izgalmas mozgásformákban.

A kiállítás és az előadás látványának  különlegessége, hogy az ablakokat nem takarták el, és a  felálványozott, harminchat méret magas oszlop, tetején Gábriel arkangyal hiányával, szemben a Szépművészeti óriásplakátjaival az élmény és a mondanivaló része.

Ez az előadás úgy született, hogy  Horváth Csaba, veszprémiként néhány évvel ezelőtt  megismerkedett Géczi Jánossal, aki eljött több előadásukra. A koreográfus pedig megismerte és megszerette az írásokat és a barátságból közös munka született. Az első a sorban  a veszprémi Cholnoky családról  – Géczi  Cholnoky-történetek a Tiltott ábrázolások című  könyvéből (Kaligram, 2023), – amelyből Horváth Csaba előadást készített. Ennek az előadásnak  Géczi volt a dramaturgja.  Tavaly ősszel pedig a képzőművész szerző kiállítása alkalmából. Veszprémben, a Művészetek Házában Horváth Csaba készített koreográfiát, amelyet  Géczi versei inspiráltak. Földeáki Nóra és Krisztik Csaba voltak az előadó-táncosok.  Természetes volt, hogy most itt , a Műcsarnok Feltakarás-kiállításán is előadták a művet.

Géczi János kiállítása a Műcsarnokban, október 6-ig látogatható

CÍMKÉK: