Ami hiányzik az 1956-os emlékekből

|

A Petőfi Kör

Az 56-os forradalom és szabadságharc emlékezeteiből nekem az egész felkelést megalapozó vitasorozat, a Petőfi Kör méltatása hiányzott.

Emlékeim szerint 12 vagy 13 vita volt előbb az akkori tisztiházban, majd az ELTE Múzeum körúti (Trefort-kertbéli) Gólyavárában – a vitasorozat beindulása után tömegek látogatták, a terembe bejutni képtelenség volt, az utcákon kiabált a tömeg míg benn az értelmiség legjobbjai vitáztak. (Vásárhelyi Miklós, Déry Tibor, Tardos Tibor, Háy Gyula és mások.) Elindítója, szervezője egyetemi évfolyamtársam, Tánczos Gábor és az akkori ifjúsági szervezet, a DISZ egyik vezetője volt – de senki sem gondolta, hogy a Petőfi Kör ötletének kibontakozása ilyen radikális lesz.

A szovjet XX. kongresszus (Hruscsovnak a terrort leleplező beszéde) után vagyunk, de akkor is hihetetlen szellemi lázadást hozott ez a vitasorozat. (Időben 1956. május 9-től október 23-ig zajlottak.) Témáiból csak a legizgalmasabbakat említem ezúttal: a marxizmus gazdaságtanai (május 9. és május 23.), A XX. kongresszus és a történészvita (május 30. és június 1.: a hivatalos emlékezetpolitika revíziója), Filozófus-vita (Lukáccsal és Heller Ágival, június 15.), ami radikális antisztálinista elméletet meg a Gulag-rendszer kritikáját hozta magával, persze tele illúzióval is. A Sajtó-vita (június 27.) talán a legradikálisabb forradalmi hangulatú megnyilvánulás – a sajtószabadság, cenzúra eltörlése és kapcsolt részei körül, A gazdasági vezetés kérdései (szeptember 26.: a tervgazdaság őrületeiről, meg a piacgazdaság bevezetésének lehetőségéről) – ezzel már közeledünk a lázadáshoz. Ezen kívül témái: Nagy Imre vezető szerepének visszaállítása, a többpártrendszer, munkástanácsok, a kommunista párt leszerepelt vezetőinek leváltása, Rákosi eltüntetése stb. A viták résztvevőit a megtorlás után meghurcolták.

E vitasorozat az 56-os forradalom ideológiai-szellemi felvezetése, az értelmiség lázadásának előjátéka volt.

Ugyanakkor meg kell említenem, hogy utolsó ülése (már a Gólyavárban) október 23-án elszállt a valóságtól: az orvosképzés volt a téma, mikor egy gépkocsivezető berohant a terembe, és beszámolt arról, hogy pár utcával arrébb, a Magyar Rádiónál nemcsak tüntetés zajlik, de már lőnek, több halott is van, „maguk meg itt egyetemi képzésről dumálnak…” Hát ez is hozzátartozik. (Az ülést október 23-án 22.30-kor fejezték be, a lövöldözés már este 8 óra tájt megkezdődött a Magyar Rádió székházánál. Ilyen többarcú a történelem. De akkor is, ez az entrée hihetetlen fontos szerepet játszott a későbbiekben is. (Tánczost, szegényt meghurcolták, sitt jött, 62-ben börtönből szabadult ugyan, de depresszióval küszködött és 1979-ben öngyilkos lett.)

Szóval e sorozat emlékének hangsúlyos beépítése hiányzott nekem az októberi főhajtásokból. Volt, aki említette, de nem hozott robbanást emlékeinkben.

CÍMKÉK: