Az Oscar-díjas operatőr munkássága előtt tisztelegnek a 2. Magyar Filmhéten
A március 1. és 6. között rendezendő filmes eseményen a 2015-ben bemutatott hazai filmes alkotások mellett válogatást láthat majd a közönség az idén január 1-én elhunyt Oscar-díjas film- és fotóművész munkáiból, fényképeiből, s az őt bemutató dokumentumfilmekből.
Zsigmond Vilmos 1930-ban született Szegeden. 1955-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakát. Az 1957-ben az Egyesült Államokba kivándorolt magyar operatőr filmes karrierjének indulása egybefonódik az Új Hollywood-nak nevezett filmtörténeti periódussal. Olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Robert Altman, John Boorman, Michael Cimino, Steven Spielberg, akinek a Harmadik típusú találkozások című filmjének fényképezéséért 1978-ban Oscar-díjat kapott. 1980-ban A szarvasvadászért neki ítélték a legjobb operatőrnek járó BAFTA-díjat, 1993-ban pedig a Magyar Televízióval koprodukcióban készült Sztálinért elnyerte az Emmy-díjat.
1978-ban, Oscar-díja átvételekor Zsigmond Vilmos mindenekelőtt a magyar filmiskolának, s mestereinek, Illés Györgynek, Bolykovszky Bélának és Badal Jánosnak mondott köszönetet.
A ’80-as és ’90-es években olyan rendezők operatőreként dolgozott, mint Brian de Palma, Woody Allen, Richard Donner vagy George Miller.
Fotóiból 2015 tavaszán nyílt kiállítás a Ludwig Múzeumban.