A napfény íze a Cannes Classics-ban
Péntek este, a Cannes Classics szekció vetítése előtt rangos nemzetközi elismerésben részesült Szabó István: a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) életműdíját vehette át személyesen a fesztiválpalotában. A díjat A napfény íze című film digitálisan restaurált változatának bemutatója előzte meg.
„Amikor elvégeztem a főiskolát, elkészítettem a Koncert című diplomafilmemet, ami itt Cannes-ban elnyerte a legjobb rövidfilm díját, ez 63 évvel ezelőtt történt. Ezután többször meghívtak a filmjeimmel, és most nagyon köszönöm a fesztiválnak, hogy újra itt lehetek és újra köszönthetem Cannes-t és köszönthetem a mozit” – fogalmazott az Oscar-díjas rendező a bemutató estéjén.
A napfény íze, a rendező egyik legnagyobb szabású alkotása, egy magyar zsidó család sorsán keresztül rajzol portrét a 20. század történelmi viharairól. A magyar-osztrák-kanadai-német koprodukcióban készült film operatőre Koltai Lajos, főszereplői Ralph Fiennes, Jennifer Ehle, Rosemary Harris és Rachel Weisz, producerei Andras Hamori és Robert Lantos voltak. A 1999-es Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott alkotás azóta három Európai Filmdíjat is nyert: a legjobb színész, forgatókönyv és operatőr kategóriájában.
A film újonnan elkészült 4K-s restaurálása – melyet a cannes-i közönség láthatott először – a Nemzeti Filmintézet munkatársainak és Koltai Lajos közreműködésének köszönhető.
Ez már a nyolcadik alkalom, hogy magyar alkotás szerepel a cannes-i klasszikus válogatásban. Korábban Jancsó Miklós (Szegénylegények), Makk Károly (Szerelem), Fábri Zoltán (Körhinta), Bacsó Péter (A tanú), Sára Sándor (Feldobott kő), Mészáros Márta (Napló gyermekeimnek) és Elek Judit (Sziget a szárazföldön) filmjeit válogatták be az ikonikus szekcióba.